Strona głównaNasze obiektyJak rezerwowaćWarunki wynajmuCzęste pytaniaPoradnikO nasKontakt

Wakacje w Chorwacji

tylko z nami!
U nas znajdziesz apartamenty, kwatery i domy wakacyjne na wynajem w całej Chorwacji. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, naprawdę nie mogłeś trafić lepiej!

dowiedz się więcej...

Pałac Dioklecjana w Splicie

Emerytura czeka każdego z nas. Myślał o niej również Dioklecjan, choć może z nieco większym niż zwykle rozmachem. By zapewnić sobie szczęśliwy żywot po abdykacji, cesarz postanowił wybudować pałac. Tak też, na przełomie III i IV stulecia, powstała monumentalna budowla, która dzisiaj tworzy centrum Splitu, co więcej, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sam Split, choć to drugie co do wielkości chorwackie miasto, niewiele straciło ze swojego starożytnego charakteru. Choć, oczywiście, pełno tu nowoczesnych budowli, nie zniknęła specyficzna atmosfera, która sprawia, że nie sposób zapomnieć nawet o najodleglejszej przeszłości.

Pałac zajmował powierzchnię ponad 4 hektarów, łącząc w sobie cechy zarówno przepełnionej luksusami willi, jak i rzymskiego obozu warownego, o czym świadczyły potężne mury opatrzone licznymi basztami. Ciekawe, że jedna ze ścian pałacu nie była wcale ufortyfikowana – ta, bezpośrednio przylegająca do morza, bowiem pałac ustawiono tak, by wędrując portykiem na jednej ze ścian, można było odnieść wrażenie, że spaceruje się brzegiem morza, co poniekąd było nawet zgodne z prawdą. W najlepszych dniach pałac zamieszkiwać miało nawet 9 tysięcy osób, jednak owe najlepsze dni dość szybko się skończyły. Potem, przez wieki pałac stał opuszczony.

Jako najlepiej zachowany rzymski pałac z tamtych czasów, pałac Dioklecjana stanowi dziś bodaj najbardziej interesującą pozostałość imperium. W świetnym stanie przetrwała północna brama pałacu, westybul, perystyl i świątynia Jowisza. Warte obejrzenia są także ruiny komnat cesarza i katedra z dzwonnicą, które powstały na miejscu wcześniejszego mauzoleum.

Obecnie kompleks pałacowy jest jednocześnie centrum Splitu. Dlatego też, w bezpośrednim sąsiedztwie antycznych budowli, z powodzeniem można wybrać się na kawę czy obiad – otworzono tu liczne punkty gastronomiczne i usługowe, sam zaś pałac jest swego rodzaju atrakcją towarzyszącą, którego już sama obecność sprawia, że miejsce odczuwa się zupełnie inaczej.
Powrót do artykułów
Popularne oferty
noclegi w Okrug Gornji - Apartamenty Ana - Apartament Borna (apartamenty Ana)
noclegi w Okrug Gornji - Willa Ljubica  - Apartament Jelena (willa Ljubica)
noclegi w Tribunj - Dom Marina - Dom Marina
  • Dom Marina
  • Chorwacja, Tribunj, Dom Marina
  • Dom (max. 8 osób)
  • 4 pokoje / 3 sypialnie
  • plaża 0.4 km
noclegi w Marinie - Wakacyjny dom H2 - Apartament A1 (Wakacyjny dom H2)

Pracujemy od poniedziałku
do piątku, od 9:00 do 17:00

Numer telefonu:
(0) 727 487 797

Kontakt e-mailowy:
Formularz kontaktowy

Zaplanuj

z nami 

wczasy w Chorwacji

Oferujemy noclegi w kwaterach i apartamentach w Chorwacji w bardzo dobrych cenach. Wszystkie, reklamowane na naszym portalu apartamenty, domy i wille, zostały przez nas osobiście sprawdzone. Rezerwuj noclegi w Chorwacji za pośrednictwem naszego serwisu w prosty sposób i w całości w języku polskim! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wynajmu. U nas z pewnością znajdziesz kwaterę dla siebie! Nasze oferty można znaleźć również na portalu WakacyjnyWynajem.pl.
Newsletter


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach zapisz się do naszego newslettera

© 2010 - 2019 TylkoChorwacja.pl - Tanie wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym. Komfortowe apartamenty w Chorwacji na wynajem na wymarzone wakacje.