Strona głównaNasze obiektyJak rezerwowaćWarunki wynajmuCzęste pytaniaPoradnikO nasKontakt

Wakacje w Chorwacji

tylko z nami!
U nas znajdziesz apartamenty, kwatery i domy wakacyjne na wynajem w całej Chorwacji. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, naprawdę nie mogłeś trafić lepiej!

dowiedz się więcej...

Kulturowe obiekty UNESCO w Chorwacji

Oprócz pięknych plaż i krystalicznie czystego morza, Chorwacja posiada wyjątkowe zabytki i może poszczycić się wspaniałą historią i architekturą. Najcenniejsze z obiektów zarówno kulturowych, jak i przyrodniczych wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tych pierwszych Chorwacja posiada 7.

Dubrownik
Dubrownicka monumentalna i imponująca architektura przyniosła mu tytuł "Perły Adriatyku". Nic zatem dziwnego, że to nadmorskie miasto, którego skarby obejmują gotyckie, renesansowe i barokowe kościoły, klasztory, pałace i fontanny, zostało objęte ochroną UNESCO.
Na jego piękno i wyjątkową architekturę wpłynęła niezwykła historia miasta. Dubrownik został założony w VI wieku i po tym, jak był częścią różnych imperiów, w XIV wieku Dubrownik stał się stolicą Republiki Dubrownickiej, która była jednym z najważniejszych centrów handlowych i morskich na Morzu Śródziemnym. Miasto zostało zniszczone przez katastrofalne trzęsienie ziemi w 1667 roku, które spowodowało śmierć ponad 5000 osób. Republika została rozwiązana przez Napoleona w roku 1808, a w 1815 roku Dubrownik stał się częścią Dalmacji i Chorwacji. Od 1979 roku Dubrownik znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historyczny kompleks w Splicie z pałacem Dioklecjana
Split został założony ponad 1700 lat temu przez cesarza rzymskiego Dioklecjana, a jego imperialny pałac zajmuje najważniejszą część starego miasta. W swojej długiej historii wiele kultur pozostawiało ślady wciąż widoczne na placach i alejach w centrum miasta. Najważniejszym zabytkiem w Splicie jest Pałac Dioklecjana z 305 roku. Pałac zbudowano jako masywną konstrukcję. Dziś jego mury o grubości dwóch metrów ukrywają mnóstwo sklepów, barów i firm. Cztery bramy strzegą głównych wejść: Złota, Srebrna, Żelazna i Brązowa. Ta ostatnia daje dostęp do piwnic Dioklecjana, które prowadzą od nabrzeża Riva do Cesarskiego Perystylu, ozdobionego kolumnadą placu z dwoma sfinksami z Egiptu.
Kompleks starego miasta Splitu z pałacem Dioklecjana został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedra św. Jakuba w Szybeniku została wzniesiona w XVI wieku. Ta trójnawowa świątynia zbudowana została z wapienia. Katedrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Elementy dekoracyjne katedry stanowią niesamowite połączenie gotyckich i renesansowych detali. Wewnątrz można zobaczyć oszałamiająco ozdobione baptysterium ze sklepionym sufitem przedstawiającym aniołów i cherubów. Budowa katedry rozpoczęła się w 1402 roku, a ukończono ją w 1536 roku. Katedra została ostatecznie poświęcona w 1555 roku. Prace nad budową zostały przekazane mistrzom z Dalmacji, Włoch Północnych i Toskanii, którzy w 1436 r. zaczęli przekształcać pierwotną, romańską wersję katedry w obiekt, którą do dzisiaj zachwyca.

Historyczne centrum miasta Trogir
Trogir jest małym miastem położonym na wybrzeżu Adriatyku, w odległości zaledwie 30km na zachód od Splitu. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku i jest jednym z najlepiej zachowanych romańsko-gotyckich miast w Europie. Miasto Trogir zostało po raz pierwszy założone przez Greków z Vis w 300 r. p.n.e. Stare Miasto odzwierciedla wpływy kolejnych władców Trogiru. Miasto zaznało rządów rzymskich, węgierskich, weneckich, francuskich i austriackich. Historyczny rdzeń Trogiru, mieszczący się na małej wyspie, z prostokątnym planem ulic, który pochodzi z okresu hellenistycznego, posiada dużą koncentrację zabytków z okresu romańskiego, gotyckiego, renesansowego i barokowego. Średniowieczne centrum miasta otoczone jest szeroką, nadmorską promenadą, Riva. Latem portowy mur oblężony jest przez luksusowe jachty i łodzie wycieczkowe, a letnie festiwale oferują wieczorną rozrywkę.

Równina Stari Grad, Hvar
Hvar jest znana jako najbardziej hedonistyczna wyspa Chorwacji. Jest też jednym z cenniejszych obszarów kraju, dzięki równinie rolniczej położonej wokół miejscowości Stari Grad. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 r. Równina jest niemal niezmienionym i znakomitym przykładem greckiego systemu podziału ziemi (chora), pochodzącego z IV wieku p.n.e. Krajobraz kulturowy adriatyckiej wyspy Hvar zachował się w formie praktycznie niezmienionej od czasu założenia kolonii przez Greków jońskich z Paros. Pierwotne rolnictwo, koncentrujące się głównie na uprawie winorośli i oliwek, dominuje niezmiennie od starożytności do dziś. Miejsce jest także rezerwatem przyrodniczym. Na równinie zachowały się pozostałości starożytnych kamiennych murów i ozdób oraz małe kamienne szałasy.

Kompleks episkopalny Bazyliki Eufrazjana w zabytkowym centrum Poreč
Chrześcijaństwo pojawiło się w Porecu, istryjskim mieście znanym jako spokojny letni kurort, już w IV wieku. Jeden z najważniejszych zabytków w Chorwacji, Bazylika Eufrazjana (Bazylika Katedralna Wniebowstąpienia Marii) i Pałac Biskupi, został zbudowany w VI wieku przez biskupa Eufrazjana. Kompleks episkopalny oprócz bazyliki zawiera atrium, pałac biskupi z dzwonnicą i baptysterium. W niezwykły sposób łączy klasyczne i wczesnobizantyjskie oraz romańskie elementy architektoniczne, i jak twierdzi UNESCO "stanowi najbardziej kompletny, zachowany kompleks tego typu". Znajduje się tu wiele świętych obiektów i dzieł sztuki, datowanych od IV do XIX wieku. Cały kompleks Bazyliki Eufrazjana został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Średniowieczne cmentarze z kamieniami nagrobnymi zwanymi stećci
Położone w środkowej i południowej Chorwacji cmentarze i różniące się między sobą zależnie od regionu średniowieczne kamienne nagrobki zwane stećci. Kamienie nagrobne są datowane na okres od XII do XVI w., ułożone w rzędach, zgodnie ze zwyczajem powszechnie przyjętym w Europie od czasów średniowiecza. Większość stećci wykuto w wapieniu. Ozdobione są skomplikowanymi motywami i inskrypcjami. Stećci są porozrzucane po regionie Bałkanów: 22 w Bośni i Hercegowinie, 3 w Czarnogórze i 3 w Serbii. W Chorwacji są dwa. Wszystkie 30 obiektów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu 2016 roku.
Powrót do artykułów
Popularne oferty
noclegi  - Willa Emma - Willa Emma
  • Willa Emma
  • Chorwacja, Brodarica, Willa Emma
  • Willa (max. 12 osób)
  • 6 pokoi / 5 sypialni
  • plaża 0.5 km, basen
noclegi w Okrug Gornji - Apartamenty Ana - Apartament Borna (apartamenty Ana)
noclegi w Okrug Gornji - Willa Ljubica  - Apartament Jelena (willa Ljubica)
noclegi w Privlace - Apartamenty Zoran - Apartament A2 (apartamenty Zoran)

Pracujemy od poniedziałku
do piątku, od 9:00 do 17:00

Numer telefonu:
(0) 727 487 797

Kontakt e-mailowy:
Formularz kontaktowy

Zaplanuj

z nami 

wczasy w Chorwacji

Oferujemy noclegi w kwaterach i apartamentach w Chorwacji w bardzo dobrych cenach. Wszystkie, reklamowane na naszym portalu apartamenty, domy i wille, zostały przez nas osobiście sprawdzone. Rezerwuj noclegi w Chorwacji za pośrednictwem naszego serwisu w prosty sposób i w całości w języku polskim! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wynajmu. U nas z pewnością znajdziesz kwaterę dla siebie! Nasze oferty można znaleźć również na portalu WakacyjnyWynajem.pl.
Newsletter


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach zapisz się do naszego newslettera

© 2010 - 2019 TylkoChorwacja.pl - Tanie wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym. Komfortowe apartamenty w Chorwacji na wynajem na wymarzone wakacje.