Strona głównaNasze obiektyJak rezerwowaćWarunki wynajmuCzęste pytaniaPoradnikO nasKontakt

Wakacje w Chorwacji

tylko z nami!
U nas znajdziesz apartamenty, kwatery i domy wakacyjne na wynajem w całej Chorwacji. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, naprawdę nie mogłeś trafić lepiej!

dowiedz się więcej...

Chorwackie wina

Chorwackie wina posiadają niezwykle długą historię, ale tak naprawdę od niedawna są poznawane i prezentowane na światowych stołach. Podobnie, jak we Włoszech czy Grecji, stanowią bardzo ważny składnik narodowej kuchni i kultury.

Aby w pełni zrozumieć dziedzictwo i jakość win chorwackich, trzeba wiedzieć czym jest wino. Jako produkt całkowitej lub częściowej fermentacji świeżych winogron zawiera różne stężenie alkoholu (9-15% obj) i wiele składników mineralnych, głównie sodu i magnezu. Wino bogate jest w witaminy z grupy B, zwłaszcza B2 i B3. Wino spożywane w małych ilościach ma korzystny wpływ na organizm: podnosi poziom dobrego cholesterolu we krwi. Wino pobudza trawienie, jest to jeden z powodów, dla których wino jest ważnym składnikiem diety śródziemnomorskiej. Zwłaszcza czerwone, które jest pite po rozcieńczeniu z wodą, w Dalmacji jest to tzw. Bevanda. W tych obszarach ogólna śmiertelność i umieralność spowodowana przez choroby układu krążenia jest mniejsza niż w obszarach, w których wina spożywa się mniej.

Tradycje produkcji wina w regionie chorwackim sięgają czasów jeszcze przed Imperium Rzymskim. Biorąc pod uwagę fakt, iż w pewnym momencie Chorwacja stanowiła część tego imperium nie dziwi fakt, iż proces uprawy winogron i produkcji wina jest podobny. Dodatkowo Chorwacja ma jedne z najlepszych dębowych lasów na świecie i kilka bardzo ciekawych rodzimych odmian winogron. Te dwa czynniki dają przepis na najlepsze, wysokiej klasy chorwackie wino. Każda odmiana winogron posiada swe unikalne cechy (m.in. kolor, rozmiar, grubość skóry, kwasowość). Dodatkowo wymagają one odpowiedniego mikroklimatu i technik produkcji wina. Stwierdzono, że w Chorwacji jest sto rodzimych odmian winogron, ale niestety trwa tendencja zanikania. Kraj ten posiada odpowiednie położenie geograficzne i warunki klimatyczne dla zachowania i rozwoju tylu odmian winorośli. Główną rolę w tym powinni odegrać producenci wina, którzy mogą na tym tylko zyskać. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się ścisła współpraca winnic z branżą gastronomiczną i enoturystyką.

Nazwa win w większości przypadków to nazwy szczepów winogron, które w danym winie są przeważające (od 75-85%). Do tego dochodzą wina mieszane. Nazwy win często też określają region, z którego pochodzą.

Regiony winiarskie Chorwacji dzielą się na dwa regiony: kontynentalny i morski, które podzielono łącznie na 12 podregionów. Każdy z nich posiada swą własną specyfikę pod względem geograficznym, topograficznym, geologicznym, rolniczym, ekologicznym, ekonomicznym i innymi. Jednakże podział został dokonany wyłącznie ze względu na różne strefy klimatyczne, które mają największy wpływ na odmiany i jakość produktu końcowego. Tym samym produkcja chorwackiego wina jest tak bogata i tak różna od wszystkich innych. Jest to naprawdę rzadko spotykane, aby na tak małej przestrzeni było tak wiele różnych odmian winogron i rodzai wina. Nie zapominajmy, że Chorwacja jest położona na obszarze geograficznym, który gwarantuje wiele godzin słońca w ciągu roku, szczególnie w Dalmacji.

W skład regionu winiarskiego kontynentalnego Chorwacji wchodzi: część północno-zachodnia (Plješivica, Prigorje i Varazdin, Medjimurje, Pokuplje i Moslavina) i północno-wschodnia (Slawonii i Dunaju). Nadmorska część zawiera: Istrię i Chorwację Nadbrzeżną, północną Dalmację, Dalmację Zagorę środkową i południową Dalmację. W Chorwacji jest zarejestrowanych czterystu producentów wina, a rynek liczy prawie tysiąc etykiet win.

W północno-zachodniej części Chorwacji produkowane są głównie: Riesling, Riesling Reński, Chardonnay, Moslavac i Škrlet (w Moslavinie), Kraljevina, Blanc i Grey Pinot, a wśród najbardziej znanych producentów w tym regionie są: Agromeđimurje Inc z Čakovec, Varaždinka dd z Varaždin, Petrač d.o.o. z Krapinske Spa, Bojan Štampar i Alojz Novak, i wielu producentów ze Štrigova. W północno-wschodniej Chorwacji produkuje się również Graševina, następnie Sylvaner, Riesling, Chardonnay, Pinot Blanc i Grey, Gewurztraminer, Sauvignon Blanc, Frankovka i Zweigelt. Najbardziej znanymi bałkańskimi producentami są Ivan Enjingi (właściciel jednej z największych winnic w Chorwacji) oraz Davor i Visnja Zdjelarevic z Brodski Stupnik, który osiągnął uznanie na rynku międzynarodowym. Słynna winnica Krauthaker produkuje w Kutjevo. Istria i Nadbrzeżna Chorwacja są liderami w produkcji najwyższej jakości win, takich jak Malvasia, Merlot, Cabernet Sauvignon, Teran, Refok, Blanc i Grey Pinot, Chardonnay, Muscat, Trojšćina (Susak) i Vrbnička žlahtina (Krk). Winnica Kozlović z Momjan ma długą tradycję w produkcji win Malvasia, Muscat i Terran. Dalmacja obfituje w niesamowitą różnorodność odmian winogron. Do najbardziej znanych win należą: Babic i Plavina (Primosten), Merlot (Drnis), Debit, Pošip maraština i GRK (Korčula), Vugava biały i czarny Plavac (Vis), Pumice i Bogdanuša (Hvar), Plavac mali (Pelješac), wino deserowe Prošek i słynne na cały świat, wyśmienite czerwone wino Dingač. Słynne winnice w Dalmacji to: winnica Plančić z Hvar i winnica Toreta z Korčula. Winnica Plenković rocznie produkuje około 300 000 butelek Golden Plavac i Golden Rose. Na półwyspie Pelješac znajduje się rodzinna winnica Skaramuča, znana z produkcji Plavac mali i Dingač.

W Dalmacji winnice stanowią główną gałąź produkcji, połowa mieszkańców wsi zajmuje się uprawą winogron. Przetwarzanie winogron odbywa się w nowoczesnych piwnicach i winiarniach. Wina Dalmacji należą do produktów o najwyższej jakości. Biorąc pod uwagę fakt, iż każde wino posiada swą specyfikę, która uzupełnia smak niektórych dań w przygotowaniu lub jako napój, warto, zanim zakupimy wino zorientować się, które będzie najkorzystniejsze do podawanych potraw. Równie ważne jest utrzymanie wina w odpowiedniej temperaturze, która jest zwykle także najlepszą temperaturą serwowania wina. Czerwone wina serwowane są w temperaturze 18-20°C, białe w temperaturze 10-12°C a szampan w 5-6°C. Przy zakupie najlepszych win w wielu przypadkach cena określa jakość, warto jednak szukać win z etykietą “vrhunsko vino”, która określa w Chorwacji wina jako "z górnej półki". Po ich spróbowaniu każdy się zgodzi, że są z pewnością jednymi z najlepszych i dość unikalnymi w swym charakterze. Warto także spróbować całkowicie nowych odmian jak Posip, Plavac Mali lub Terran z Istrii. Są naprawdę rewelacyjne.

Różnorodność win chorwackich, ich doskonałość i niepowtarzalność sprawiają, że są one godne polecenia. Dzięki wejściu Chorwacji do UE mamy możliwość przewiezienia sporej ilości chorwackich trunków. Możemy mianowicie przywieźć aż 90 litrów wina, 110 litrów piwa, 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu (np. Sherry) oraz 10 litrów spirytusu.

Powrót do artykułów
Popularne oferty
noclegi w Marinie - Wakacyjny dom H2 - Apartament A1 (Wakacyjny dom H2)
noclegi w Okrug Gornji - Apartamenty Ana - Apartament Borna (apartamenty Ana)
noclegi w Privlace - Apartamenty Zoran - Apartament A2 (apartamenty Zoran)
noclegi  - Willa Emma - Willa Emma
  • Willa Emma
  • Chorwacja, Brodarica, Willa Emma
  • Willa (max. 12 osób)
  • 6 pokoi / 5 sypialni
  • plaża 0.5 km, basen

Pracujemy od poniedziałku
do piątku, od 9:00 do 17:00

Numer telefonu:
(0) 727 487 797

Kontakt e-mailowy:
Formularz kontaktowy

Zaplanuj

z nami 

wczasy w Chorwacji

Oferujemy noclegi w kwaterach i apartamentach w Chorwacji w bardzo dobrych cenach. Wszystkie, reklamowane na naszym portalu apartamenty, domy i wille, zostały przez nas osobiście sprawdzone. Rezerwuj noclegi w Chorwacji za pośrednictwem naszego serwisu w prosty sposób i w całości w języku polskim! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wynajmu. U nas z pewnością znajdziesz kwaterę dla siebie! Nasze oferty można znaleźć również na portalu WakacyjnyWynajem.pl.
Newsletter


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach zapisz się do naszego newslettera

© 2010 - 2019 TylkoChorwacja.pl - Tanie wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym. Komfortowe apartamenty w Chorwacji na wynajem na wymarzone wakacje.