Strona głównaNasze obiektyJak rezerwowaćWarunki wynajmuCzęste pytaniaPoradnikO nasKontakt

Wakacje w Chorwacji

tylko z nami!
U nas znajdziesz apartamenty, kwatery i domy wakacyjne na wynajem w całej Chorwacji. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, naprawdę nie mogłeś trafić lepiej!

dowiedz się więcej...

Do Chorwacji samochodem

Chorwacja to jeden z popularniejszych krajów turystycznych, do którego bardzo chętnie na wakacyjny wypoczynek wyjeżdżają nasi rodacy. Wiele osób wybiera się na wakacje do Chorwacji samochodem. Jest to najtańszy sposób na dotarcie do celu przeznaczenia, a dla osób, które mają zamiar podczas wczasów zwiedzać Chorwację - najlepszy – daje możliwość swobodnego i niezależnego poruszania się.

W zależności od tego, w której części Polski mieszkamy i czy zaplanowaliśmy noclegi w Vodicach, czy też wynajmujemy kwatery na Istrii, czy zależy nam na szybszym, czy tańszym sposobie dotarcia na miejsce, mamy do wyboru kilka popularnych i sprawdzonych tras, które poniżej postaramy się przedstawić.

Osoby wyruszające z północno - zachodniej i zachodniej Polski często decydują się na trasę: Niemcy - Austria – Słowenia, która pozwala na ominięcie polskich dróg i wskoczenie w miarę szybko na dobre autostrady. Jednak zdecydowana większość decyduje się na różne warianty tras, obejmujące przejazd przez niektóre z tych państw: Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia. My skupimy się właśnie na tych.

Popularne i stosunkowo szybkie trasy dojazdu do Chorwacji to:


I. Czechy, Austria, Słowenia:

Cieszyn – Ołomuniec – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor, a dalej do przejścia w Macelj – jest to najszybsza trasa. Od polskiej do chorwackiej granicy długość trasy wynosi około 620km, a czas przejazdu – ok. 7 godzin.

mapa

 


II. Aby ominąć Słowenię ze względu na najdroższe winiety, wiele osób decyduje się na trasy: Słowacja – Węgry:

Bardejów/Barwinek – Presov – Koszyce – Budapeszt, aż do granicy w miejscowości Gorićan. Od polskiej do chorwackiej granicy długość trasy wynosi około 600km, a czas przejazdu – ok. 6,5 godziny.

mapa


III. Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia:

Cieszyn – Żylina – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava, aż do granicy Mursko Sredisce. Długość trasy to około 520km, a czas przejazdu wynosi około 6 godzin.

 

mapa

 

TRASA DŁUGOŚĆ CZAS
Czechy, Austria, Słowenia 620km 7h
Słowacja, Węgry 600km 6,5h
Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia 520km 6h

Koniecznie trzeba pamiętać o zakupieniu winiet. Najlepiej kupić je na granicy albo na stacjach benzynowych w danym kraju. W Polsce się to zupełnie nie opłaca.


Ceny winiet dla samochodów osobowych (2017):

Winiety w Czechach 10 dni – 310CZK, 30 dni – 440CZK
Winiety w Austrii 10 dni – 8,70EUR, 60 dni – 25,00EUR
Winiety na Węgrzech 10 dni – 2975 HUF, 30 dni – 4780 HUF
Winiety na Słowacji 10 dni – 10EUR, 30 dni – 14EUR
Winiety na Słowenii 7 dni – 15EUR, 30 dni – 30EUR


CHORWACKIE ODCINKI TRAS

Powyżej przedstawione trasy, to najpopularniejsze i najczęściej wybierane przejazdy polskich turystów. Dalsza trasa, już po chorwackiej stronie zależy od tego dokąd zmierzamy - czy spędzamy wakacje na Istrii, w Dalmacji, czy też zdecydowaliśmy się na zakwaterowanie na Riwierze Makarskiej. Polecamy poruszanie się autostradami, chyba że planujemy zwiedzanie po drodze. I tak np.:

- dojazd do Istrii (jako punkt końcowy przyjęliśmy Rovinj) w przypadku:
I wariantu - Czechy, Austria, Słowenia, wydłuża nam się prawie do 920km i ok. 10 godzin. Przejazd po stronie chorwackiej autostradami: A2 w kierunku Zagrzebia, następnie autostradą A1 (kierunek Rijeka/ Split), A6 kierunek Rijeka, potem A7 (Rijeka/Pula) i A8 tzw. Istarski Ipsilon w kierunku Pula/Pazin/Opatija. Z A8 trzeba zjechać na drogę D303, aż do Rovinj.

II wariantu - Słowacja – Węgry, wygląda to podobnie – trasa wydłuża się do ok. 950km, czas przejazdu 10 – 11 godzin. Początkowo należy jechać autostradą A4 w kierunku na Zagrzeb, Zagrzeb omijamy jadąc około 20km autostradą A3 i wjeżdżamy na A1. Dalsza trasa przebiega jak wyżej.

III wariantu - Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia: trasa wydłuża się do około 900km i trwa 10 - 11 godzin. Początkowo trzeba jechać w kierunku autostrady A4, na którą wjeżdżamy w okolicach miejscowości Sveti Kriz, a dalej – jak wyżej.

- dojazd do centralnej Dalmacji – Zadar:
po wjechaniu do Chorwacji należy kierować się na Zagrzeb (autostrada A2 w przypadki I wariantu, A4 w przypadku II i III), a następnie autostradą A1 (kierunek Rijeka/Split) na Zadar, która prowadzi prawie do samego miasta. Odległości i czas przejazdu od polskiej granicy do Zadaru wygląda mniej więcej tak:

trasa I – ok. 965km, 10 - 11 godzin;

trasa II - ok. 990km, 10 - 11 godzin;

trasa III - ok. 910km, 10 - 11 godzin;

- dojazd do południowej Dalmacji – Split:
zamiast zjeżdżać na Zadar, dalej poruszamy się autostradą A1 do samego zjazdu na Split. Odległości i czas przejazdu od polskiej granicy do Splitu:

trasa I – ok. 1080km, 11 - 12 godzin;

trasa II - ok. 1110km, 12 - 13 godzin;

trasa III - ok. 1030km, 11 - 12 godzin;

Autostradą A1 dojedziemy na Riwierę Makarską – przebiega ona równolegle do riwiery, a trasa wydłuży się w zależności od tego, jak daleko na południe chcemy jechać. W przypadku dojazdu do miejscowości Makarska czeka nas dodatkowe 55km, czyli około 30 minut dłużej.


OPŁATY ZA AUTOSTRADY W CHORWACJI

System autostrad w Chorwacji znacznie się poprawił w ostatnich latach, dzięki rozległej inwestycji drogowej. Obecnie istnieje autostrada łącząca Zagrzeb z Pulą, Rijeką, Zadarem i Splitem wzdłuż wybrzeża i z Varazdinem wewnątrz kraju. Główna autostrada prowadząca na południe – do Dubrownika – jest obecnie zbudowana do Ploce, położonego o 100km na północ od Dubrownika (wzdłuż wybrzeża). W Chorwacji korzystanie z dróg szybkiego ruchu i autostrad jest płatne. Nie ma tu winiet. Wjeżdżając na chorwacką autostradę pobieramy kartę i na zjeździe z autostrady płacimy za konkretny odcinek. Opłata zależy od masy i wielkości pojazdu. Szczegółowy cennik można znaleźć pod adresem: http://hac-onc.hr/en.

Przykładowe ceny za autostrady (bierzemy pod uwagę samochód osobowy do 3,5 tony, bez przyczepy) na wyżej wymienionych odcinkach wyglądają następująco:

 • Autostrada A2 na odcinku Macelj – Zagrzeb – 48 kun
 • Autostrada A1 z Zagrzebia do:
  • Rijeki – 70 kun,
  • Zadaru – 121 kun,
  • Splitu – 174 kuny,
  • Makarskiej – 195 kun
 • Autostrada A4 z Gorican do Zagrzebia – 42 kuny
 • Autostrada A6 z Bosiljevo do Rijeki – 31 kun<
 • Autostrada A7 z Rijeki do Matulji – 8 kun
 • Autostrada A8 z Matulji do Kanfanar – 38 kun

Opłat dokonamy gotówką w kunach chorwackich lub euro, ale także przy pomocy kart płatniczych.


PALIWO

Ceny średnie za litr paliwa w krajach przejazdowych i Chorwacji kształtują się na poziomie około:

KRAJ LPG Benzyna bezołowiowa Olej napędowy
Austria 2,95 PLN 4,85 PLN 4,55 PLN
Czechy 2,15 PLN 4,70 PLN 4,85 PLN
Chorwacja 2,65 PLN 5,45 PLN 5,15 PLN
Słowacja 2,50 PLN 5,75 PLN 5,05 PLN
Słowenia 2,95 PLN 5,50 PLN 5,15 PLN
Węgry 2,85 PLN 4,95 PLN 5,05 PLN
*ceny na 19.03.2017


INNE INFORMACJE

Jeśli potrzebujesz pomocy drogowej, chorwackie pogotowie drogowe dostępne jest pod numerem telefonu 987.

Chorwacki Auto Club (Hrvatski Auto Klub – HAK) stworzył aplikację dla smartfonów (dostępna pod tym samym linkiem, co cennik za autostrady), która również może być bardzo przydatna. Dostępna dla iOS (iPhone) i telefonów z systemem Android, aplikacja szczegółowo informuje o aktualnych warunkach na drogach, zdjęcia z kamery z głównego punktu drogi, ceny benzyny, informacje na temat najbliższego punktu, który może być ważny dla podróżujących (lotniska, kempingi, bankomaty, szpitale, apteki, biuro turystyczne) i inne.

To, o czym warto pamiętać, to ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym 50km/h
 • poza terenem zabudowanym 90km/h, campery oraz auta z przyczepą 80km/h
 • na drogach ekspresowych 110km, campery oraz auta z przyczepą 80km/h
 • na autostradach 130km/h, campery oraz auta z przyczepą 90km/h

Przy planowaniu podróży warto wziąć pod uwagę fakt, iż wzmożony ruch turystyczny na drogach (szczególnie w Słowenii i Chorwacji) występuje w soboty, kiedy jest zmiana turnusu. Przejścia drogowe pomiędzy Słowenią i Chorwacją mogą być wtedy zapchane i zakorkowane.

Powrót do artykułów
Popularne oferty
noclegi w Okrug Gornji - Apartamenty Ana - Apartament Borna (apartamenty Ana)
noclegi - Willa Emma - Willa Emma
 • Willa Emma
 • Chorwacja, Brodarica, Willa Emma
 • Willa (max. 12 osób)
 • 6 pokoi / 5 sypialni
 • plaża 0.5 km, basen
noclegi w Tribunj - Dom Marina - Dom Marina
 • Dom Marina
 • Chorwacja, Tribunj, Dom Marina
 • Dom (max. 8 osób)
 • 4 pokoje / 3 sypialnie
 • plaża 0.4 km
noclegi w Okrug Gornji - Willa Ljubica - Apartament Lucija (willa Ljubica)

Pracujemy od poniedziałku
do piątku, od 9:00 do 17:00

Numer telefonu:
(0) 727 487 797

Kontakt e-mailowy:
Formularz kontaktowy

Zaplanuj

z nami 

wczasy w Chorwacji

Oferujemy noclegi w kwaterach i apartamentach w Chorwacji w bardzo dobrych cenach. Wszystkie, reklamowane na naszym portalu apartamenty, domy i wille, zostały przez nas osobiście sprawdzone. Rezerwuj noclegi w Chorwacji za pośrednictwem naszego serwisu w prosty sposób i w całości w języku polskim! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wynajmu. U nas z pewnością znajdziesz kwaterę dla siebie! Nasze oferty można znaleźć również na portalu WakacyjnyWynajem.pl.
Newsletter


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach zapisz się do naszego newslettera

© 2010 - 2019 TylkoChorwacja.pl - Tanie wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym. Komfortowe apartamenty w Chorwacji na wynajem na wymarzone wakacje.