Strona głównaNasze obiektyJak rezerwowaćWarunki wynajmuCzęste pytaniaPoradnikO nasKontakt

Wakacje w Chorwacji

tylko z nami!
U nas znajdziesz apartamenty, kwatery i domy wakacyjne na wynajem w całej Chorwacji. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, naprawdę nie mogłeś trafić lepiej!

dowiedz się więcej...

Twierdza Klis

Przełęcze od dawien dawna były miejscami strategicznymi. Świadomi tego byli już Rzymianie, kiedy na przełęczy pomiędzy górami Kozjak i Mosor wznosili fortecę, znaną dzisiaj jako twierdza Klis. Sama wieś Klis, liczy sobie nieco ponad 2 i pół tysiąca mieszkańców. Oddalona jest od Splitu o 10 kilometrów, w kierunku północno-wschodnim. Przez wieś i zarazem przełęcz o tej samej nazwie przebiegała droga, jedyna, która łączyła wybrzeże z lądem. Nic zatem dziwnego, że w miejscu o tak ogromnym znaczeniu strategicznym bardzo szybko zbudowano twierdzę. Położenie nie pozostało bez znaczenia także dla nazwy, jaką nosi twierdza, wieś i przełęcz. Klis, z greckiego: kleisa, to nic innego, a właśnie klucz. Klucz Dalmacji, jak dzisiaj mawiają Chorwaci.

Po raz pierwszy źródła historyczne o twierdzy Klis wspominają w X wieku, jednakże sięgają kilkaset lat wstecz, wspominając oblężenie z VII stulecia. Na ile forteca spełniła swoją rolę – trudno powiedzieć, bowiem dość często zmieniała ona “właścicieli”. Początkowo rzymska, twierdza trafiła pod panowanie Chorwatów, następnie Węgrów, Wenecjan, Turków i Francuzów, a także Austriaków. Z czasów tureckich, warto wspomnieć doskonale zachowaną studnię, która jednakże znajduje się poza samą twierdzą, we wsi.

Obecnie twierdza Klis zaskakuje przede wszystkim bardzo dobrym stanem. Mimo upływu lat i bądź co bądź trudnych losów, budowla zachowała swój średniowieczny charakter, przez co zwiedzanie jej stanowi jeszcze większą atrakcję. Istotne, że twierdza zachowała się w oryginalnym rozmiarze (długości ponad 200 metrów), o czym świadczą poszczególne bramy. I choć w dużej mierze dzisiejsze pozostałości powstały za panowania weneckiego i austriackiego, można jeszcze oglądać kościół św. Wita, który zbudowano w miejscu dawnego meczetu, wieże i mury, w których wyraźnie widać stanowiska artyleryjskie i strzeleckie. Wszystko to z kolei sprawia, że twierdza Klis jest obecnie jednym z najbardziej znanych militarnych zabytków Chorwacji. I choć popularnością ustępuje nieco innym budowlom, jak choćby Pałacowi Dioklecjana ze Splitu czy Amfiteatrowi w Puli, nie ma w kraju drugiej tak dobrze zachowanej fortecy.
Powrót do artykułów
Popularne oferty
noclegi w Marinie - Wakacyjny dom H2 - Apartament A1 (Wakacyjny dom H2)
noclegi w Privlace - Apartamenty Zoran - Apartament A2 (apartamenty Zoran)
noclegi w Okrug Gornji - Apartamenty Ana - Apartament Borna (apartamenty Ana)
noclegi w Okrug Gornji - Willa Ljubica  - Apartament Lucija (willa Ljubica)

Pracujemy od poniedziałku
do piątku, od 9:00 do 17:00

Numer telefonu:
(0) 727 487 797

Kontakt e-mailowy:
Formularz kontaktowy

Zaplanuj

z nami 

wczasy w Chorwacji

Oferujemy noclegi w kwaterach i apartamentach w Chorwacji w bardzo dobrych cenach. Wszystkie, reklamowane na naszym portalu apartamenty, domy i wille, zostały przez nas osobiście sprawdzone. Rezerwuj noclegi w Chorwacji za pośrednictwem naszego serwisu w prosty sposób i w całości w języku polskim! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wynajmu. U nas z pewnością znajdziesz kwaterę dla siebie! Nasze oferty można znaleźć również na portalu WakacyjnyWynajem.pl.
Newsletter


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach zapisz się do naszego newslettera

© 2010 - 2019 TylkoChorwacja.pl - Tanie wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym. Komfortowe apartamenty w Chorwacji na wynajem na wymarzone wakacje.